Hakkımızda

Amesia Gıda, Tarım, Hayvancılık, Nakliye, Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 14 Kasım 2011 tarihinde Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği bünyesinde kurularak faaliyete başlamıştır.

Amasya DSYB tarafından 15.07.2010-15.07.2011 tarihleri arasında uygulanan sosyal güvenlik içerikli "Tarım Sektöründe Kayıt Dışı İstihdamın Çözümüne Yenilikçi Yaklaşımlar" adlı Avrupa Birliği Projesi kapsamında gerçekleştirilen eğitim ve faaliyetler esnasında kırsal alanlarda çalışan üretici eşlerinin sosyal güvenlik harcamalarını karşılamak için ek gelire ihtiyaç duydukları görülmüştür. Birliğe üye üreticilerin eşlerinin kendi olanakları ile ürettiği yöresel ve doğal ürünlerin Amasya DSYB bünyesindeki bir şirket yoluyla satışının yapılabileceği düşüncesinden hareketle şirketin kurulması gerçekleştirilmiştir. Böylelikle, üreticilerimizin halen ve gelecekte satmak isteyeceği tüm ürünlerin bir marka adı altında toplanarak pazarlanabilme olanağı sağlanmıştır.

Başlangıçta, üreticilerimizin gelirini artırmak, ürünlerini değer fiyatından satmalarına yardımcı olmak ve sosyal güvenlik primlerini daha kolay ödemelerine katkı sağlamak amacıyla, Birlik üyelerinden toplanan sütün bir kısmının bölgedeki süt işleme şirketlerine kaşar peyniri yaptırılması ve satışı yoluyla aktif çalışmalar başlamıştır. Amasya İli Merzifon, Gümüşhacıköy ve Suluova İlçelerine bağlı köylerin bazılarından üretici kadın temsilcileri seçilerek "Amesia Çalışan Kadın Arılar" grubu oluşturulmuş ve üretici kadınlar tarafından hazırlanan yerel ürünler, Birlik merkezinde grup üyeleri tarafından ambalajlanarak, yeni açılan ve Amesia markası için tahsis edilen satış noktasında tüketicilerin hizmetine sunulmuştur.

Kadın Arılar Grubu, faaliyetlerini daha sistemli bir şekilde yürütmek amacıyla, 15 Mayıs 2015 tarihinde "Amesia Çalışan Arılar Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi" ni kurmuştur. Kooperatif faaliyetleri kapsamında, köylerde üretim atölyeleri açılarak tüm üretimin köylerde yapılması ve üretilen ürünlerin kooperatif olanaklarıyla satış noktalarına ulaştırılması sağlanmıştır. Kooperatifin kendi adına açtığı satış merkezi ile birlikte Merzifon İlçe'sinde altıya ulaşan satış noktasının yanı sıra Ankara ilinde açılan satış noktaları ve ülkemizin 9 farklı havalimanında tüketiciye ulaşan ürünlerimizin internet üzerinden ülkemizin tüm bölgelerine satışı devam etmektedir.

Amesia 1 :İstanbul Yolu 1.Km. Buğdaylı Mah. MERZİFON

Amesia 2 :Harmanlar Mah. Kara Mustafa Paşa Cad. No:57/B MERZİFON

Amesia 3 :Yeni Mahalle Cihangir Sokak No:1 MERZİFON

Amesia 4 :Hacıbalı Mah. Ulus Cad. Şafak Sitesi G Blok No:32/A MERZİFON