Amesia Kıbrıs 7.Mormenekşe Festivali'nde

Birliğimiz bünyesinde faaliyet gösteren "Amesia Çalışan Kadın Arılar" grubu, 20 üretici kadından oluşan bir heyetle, 8-10 Mayıs 2015 tarihleri arasında, Mormenekşe Kadınlar Birliği öncülüğünde Kuzey Kıbrıs Gazi Mağusa Kenti'ne bağlı Mormenekşe Köyünde düzenlenen 7.Mormenekşe Enginar Festivali'ne katıldı. Kıbrıs kültürünün tanıtımını amaçlayan festivalde sergiler, etkinlikler ve yarışmalar düzenlendi.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail ARTER'i makamında ziyaret eden Amesia Çalışan Kadın Arılar Grubu, Amasya bölgesinde yaptıkları yöresel ve el ürünü üretimlerle ilgili bilgi verdi. Mormenekşe Kadınlar Birliği Başkanı Erşen UMMANEL'inde katıldığı öğle yemeği sonrasında, Sayın ARTER'e yöresel ürünler ve Amesia Çalışan Arılar Grubu'nun bir madalyası takdim edildi. Sayın ARTER'de Grubumuza Kıbrıs'a özgü çerçeveli lefkara işi hediye etti. Sayın ARTER konuşmasında, Türkiye ile olan ilişkilerin anlamının büyük olduğunu, Mormenekşe kadınlarının hem sosyal yönü hem de enginar üretimini simgeleyen bir festivale imza attığını, bu festivale son derece üretken olan Amasya bölgesi köylerinden gelen kadınların katılmasını üretenlerin buluşması olarak değerlendirdiğini, kadınların üretimdeki gücüne inandığını ve başarılarının devamını dilediğini, ifade etti.

Amesia Çalışan Kadın Arılar Grubu Başkanı Bingül ALIŞ, Mormenekşe kadınlarına destek olmak için Kuzey Kıbrıs'a geldiklerini, kırsalda çalışan ve üreten kadınlar grubunu oluşturduklarını, Türkiye'de üretmeden var olunamayacağını göstermek istediklerini söyledi.

Festival süresince tahsis edilen stantta yöresel ürünlerimizi sergileyen, Amesia Çalışan Kadın Arılar Grubu, Kuzey Kıbrıs'ın tarihi ve turistik bölgelerini gezdi. Dönüş yolunda da, Ankara'da Anıtkabir'i ziyaret eden grup 11 Mayıs 2015 tarihinde bölgemize döndü.

Amesia 1 :İstanbul Yolu 1.Km. Buğdaylı Mah. MERZİFON

Amesia 2 :Harmanlar Mah. Kara Mustafa Paşa Cad. No:57/B MERZİFON

Amesia 3 :Yeni Mahalle Cihangir Sokak No:1 MERZİFON

Amesia 4 :Hacıbalı Mah. Ulus Cad. Şafak Sitesi G Blok No:32/A MERZİFON